درباره

Art & Democracy

.

زمینه‌ی اصلی فعالیت پژوهشی علیرضا صحاف‌زاده تاریخ هنر مدرن، به‌طورخاص پُست‌مدرنیسم، و با تمرکز بر هنر اروپای غربی و امریکاست. او به جنبه‌های مختلف رابطه‌ی بین هنر و جامعه؛ از جمله هنر و سیاست، فمینیسم، هنر اقلیت‌ها و شیوه‌های بازنمایی آنان توجه نشان داده است. حاصل این پژوهش‌ها تا امروز در قالب مقاله‌ها و کتاب‌هایی نظیر هنر هویت و سیاست بازنمایی (1389) و «پلورالیسم در برابر جهانی‌شدن؟» (۱۳۸۶) منتشر شده‌اند.

پیش از ورود به دانشگاه، زیر نظر رویین پاکباز به فراگیری تاریخ هنر پرداخت. او دانش‌آموخته‌ی دانشگاه هنر در رشته‌ی نقاشی (1381) و پژوهش هنر (1384) است، و با پایان‌یافتن آموزش آکادمیک، به تدریس تاریخ هنر مدرن، جامعه‌شناسی هنر، نقد هنرهای دیداری و نظریه‌های هنر مدرن در دانشگاه هنر، دانشگاه تهران، و موسسه‌ی چارسو مشغول شد. او متولد ۳ آبان ۱۳۵۷ است.

.

.

خبرها

این وب سایت می کوشد اطلاعات به روزی را درباره ی دگرگونی های صحنه هنر امروز جهان در زمینه ی هنرها و فرهنگ دیداری عرضه کند. این پاسخی است فروتنانه به کمبود محسوس ارتباطات ما با و دانش ما از دنیای هنر جهان آزاد و لاجرم بی خبری از آن. بخش بزرگی از تنظیم این بخش بر عهده ی شماری از توانمندترین همکاران جوان و مستعدترین دانشجویان ام است. اگر دوست دارید با ما همکاری کنید، به من ایمیل بزنید.

اطلاعات کلاس ها

علاوه بر خبرها، این وب سایت می کوشد پل ارتباطی سیبرنتیکی باشد بین من و دانشجویان و دوستان ام در خارج از فضای فیزیکی دانشگاه یا موسسه های پژوهشی/آموزش. انبوهی از اطلاعات مرتبط با کلاس ها، شامل زمان بندی و فهرست کتاب ها از این راه در اختیار شما قرار می گیرد.

.

.

راهنمایی و ملاقات

گاه به سبب فشار بیش از اندازه‌ی کار، شرمنده‌ی دوستانی می‌شوم که درخواست‌های گوناگون مشاوره در زمینه‌ی کار عملی یا نظریِ خود دارند. صرف‌نظر از این‌که پاسخ‌گویی به بخش بزرگی از این نیازها البته خیلی ساده وظیفه‌ی من است؛ بی‌هیچ گزاف‌گویی، ارزش بالای این درخواست‌ها را می‌دانم چون از رهگذرشان چیزها آموخته‌ام و افق‌ها برایم باز شده است. اکنون با توجه به تراکم بالای کار، فکر می‌کنم توضیح‌های زیر بتوانند در ساختن ارتباطی منطقی‌تر و قابل‌پیش‌بینی‌تر بین من و دوستانی که تمایل به گرفتن مشورت‌ دارند، به‌کار بیایند:

1- بررسی آثار:

شمار زیادی از هنرجویان این نیاز طبیعی و درست را در مرحله‌ای از پیشرفت کار خود احساس کرده‌اند که آثارشان را با آموزگار یا منتقدی در میان بگذارند. همواره باید بدانید که کِی باید کارهایتان را در معرض نقد قرار دهید و آن را به چه کسی نشان دهید. از آن‌جا که من یک آموزگار (عملیِ) هنر نیستم، این توانایی را نیز ندارم که در مرحله‌های نخستین شکل‌گیری کار یک هنرجو، به او کمک زیادی ارایه دهم. در واقع زمانی بهترین نتیجه را از گفت‌وگوی خود خواهیم بُرد که سطح کارتان دست‌کم جایی در حدود پرُژه‌ی کارشناسی ارشد/نخستین نمایشگاه انفرادی باشد. اگر هر مورد دیگری هست که به هر دلیلی در توضیحات بالا پاسخ نمی‌یابد و هم‌چنان علاقه دارید کارتان را نشان دهید و نظر بگیرید، با کمال میل در خدمت‌ام. هم‌چنان با من از راه وب‌سایت در تماس باشید تا زمانی را برای ملاقات تنظیم کنیم.

2- پایان‌نامه و پژوهش:

به‌سبب گره‌های کور پرشمار موجود در فضاهای آموزش آکادمیک کنونی، یکی از دشواری‌های اساسی دانشجویان هنر چگونگی تنظیم پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های ترم‌شان است – از انتخاب موضوع گرفته تا اصول تنظیم. این برای «دانش‌+‌جو» یعنی انسداد. به‌طورکلی، کمکی بهتر از آن‌چه که در قالب مجموعه‌ای از اصول و روش‌ها در کلاس‌های نقد خود عرضه می‌دارم، از من ساخته نیست. این به آن معناست که بهترین مشاوره را به‌طرزی نظام‌مند در این کارگاه آموزشی برای کسی مانند شما که در آستانه‌ی انجام یک پژوهش جدی‌ست، فراهم کرده‌ام. هر آن‌چه پس از این در جریان شکل‌گیری پرُژه‌ی پایان‌نامه‌ یا مقاله‌ی شما عرض شود، تنها کنترل رعایت آن اصول است، نه سخنی تازه. نیز، در همین راستاست که بسیاری از دوستان از من تقاضای معرفی کتاب دارند. این‌ کار را در قالب فهرست‌های موضوعیِ پرشمار در صفحه‌ی وب‌سایتم انجام داده‌ام. افزون بر آن، برای یافتن عنوان کتاب‌هایی در زمینه‌هایی خاص‌تر، ابزارهای مختلف اینترنتی در مرحله‌های نخستین کار شما کافی‌ست. هم‌چنان اگر موارد بالا را پشت‌سر گذاشته‌اید و نیاز به کمک من دارید، با کمال میل در خدمت‌ام. با من از راه وب‌سایت در تماس باشید تا زمانی را برای ملاقات تنظیم کنیم.

توصیه‌نامه

هر سال دور و بر آذر، دانشجویان برای گرفتن توصیه‌نامه‌‌ی پذیرش دانشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. هرچند این توصیه‌نامه‌ها ارزش چندانی ندارند و از سوی دیگر من هم تمایل دارم که از هر راهی می‌توانم به شما کمک کنم، اما حقیقت این است که اگر شناخت کافی از شما نداشته باشم، اخلاقن نمی‌توانم چیزی بنویسم. پس، اگر مدت کوتاهی‌ست که با هم آشنا شده‌ایم، تقاضای نوشتن توصیه‌نامه حرفه‌ای نیست.

در غیر این صورت، با کمال میل در خدمت‌ام. فقط فراموش نکنید که الف- درس‌هایی که با من گذرانده‌اید، ب- دانشگاه یا موسسه، پ- زمان برگزاری کلاس، ت- هر پژوهش خاص یا پرژه‌ای که با هم انجام داده‌ایم، و ث- برنامه‌ای که قصد دارید برای آن تقاضا دهید را با جزییات آن، برای من ایمیل کنید. همچنین، به‌خاطر داشته باشید که نوشتنِ توصیه‌نامه یک هم‌کاری داوطلبانه‌ی حرفه‌ای بین دست‌اندرکارهای آموزش است. به این دلیل، فراموش نکنید که گزینه‌ی «چشم‌پوشی» (waiver) را انتخاب کنید. (تماس)